تکنیک هایی برای افزایش عمر فرش

تکنیک هایی برای افزایش عمر فرش

تکنیک هایی برای افزایش عمر فرش

اگر به دنبال راه هایی برای افزایش طول عمر فرش هستید در اینجا ما 5 روش را به شما معرفی می کنیم که استفاده از آن‌ها می تواند باعث افزایش طول عمر فرش شود. با این 5 روش می توانید فرش‌های خود را تا مدت طولانی، نو نگه دارید.

استفاده از رو فرشی

همیشه باید در قسمت هایی که رفت و آمد زیاد است، از رو فرشی استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که به تار و پود فرش آسیبی نرسد. شاید بارها دیده باشید که فرش‌ها از قسمت لبه‌ها دچار پوسیدگی شده اند و نیاز به ترمیم دارند. این حالت وقتی اتفاق می افتد که رفت و آمد در این قسمت زیاد بوده و هیچ نوع پوششی بر روی فرش وجود نداشته است. بنابراین وجود رو فرشی می تواند در طول عمر بیشتر فرش، بسیار کمک کننده باشد. همچنین رو فرشی از بروز لکه بر روی فرش جلوگیری می کند. برخی از رو فرشی‌ها با استفاده از خاصیت نانو تولید شده اند و امکان نفوذ آب به فرش را نمی دهند.

در مناطقی که نور آفتاب بر روی فرش می افتد، نور آفتاب به مرور زمان می تواند رنگ فرش را تغییر دهد؛ به طوری که رنگ قسمت آفتاب افتاده با قسمت‌های دیگر فرق می کند. این موضوع باعث می‌شود که فرش کهنه به نظر برسد. بنابراین استفاده از رو فرشی در چنین مناطقی نیز می تواند باعث افزایش طول عمر فرش شده و مانع دو رنگ شدن فرش شود. علاوه بر این، در مواقع آفتابی باید بر روی پنجره پرده مناسب کشیده شود تا از شدت تابش نور آفتاب بر روی فرش جلوگیری کند.

جاروکشی و شستشوی به موقع قالی ها

استفاده از جارو برقی بر طول عمر بیشتر فرش مؤثر است. گرد و غباری که بر روی فرش قرار می گیرد اگر به موقع جارو نشود، به داخل تار و پود فرش نفوذ می کند و به مرور زمان رنگ فرش کدر به نظر می آید. به همین خاطر جارو کشی به طور مرتب می تواند بر افزایش طول عمر فرش اثر بگذارد و با رفع گرد و غبار از روی سطح فرش، مانع از نفوذ آن به تار و پود فرش شود. شاید در گذشته دیده باشید که با یک چوب به فرش‌ها ضربه می زدند تا گرد و خاک نفوذ کرده به داخل تار و پود فرش بیرون بیاید. بنابراین اگر عملیات جارو کشی به طور مرتب انجام نشود، در نهایت مجبور خواهید شد درست مثل گذشته با فرش‌ها رفتار کنید! استفاده از یک جارو برقی با مکش خوب در حدود 2 بار در هفته می تواند از این موضوع جلوگیری کند.

لکه زدایی به موقع

اگر لکه ایی بر روی فرش بی افتد، باید به موقع لکه زدایی شود. لکه هایی که به سرعت از روی فرش پاک می شوند معمولا اثرشان بر روی فرش باقی نمی ماند. هر چه لکه‌ها دیرتر از روی فرش پاک شوند، سخت‌تر از بین می روند و اثرشان هم باقی می ماند. بنابراین لکه زادیی به موقع بسیار حائز اهمیت است. نوع لکه نیز در ماندگاری آن نقش دارد. لکه‌های غذایی مانند رب گوجه و لکه‌های شربت، نسبت به سایر لکه‌ها سخت‌تر از بین می روند و هر چه دیرتر پاک شوند هم کار سخت‌تر می‌شود. بنابراین در صورت ایجاد لکه بر روی فرش هر چه سریع‌تر برای رفع آن اقدام کنید. اگر خودتان نمی توانید این کار را به طور صحیح انجام دهید، می توانید از قالیشویی کمک بگیرید تا آن‌ها با توجه به نوع لکه، حلال مناسب آن را به کار ببرند.

انتخاب فرش با اندازه مناسب

فرش باید کاملا اندازه متراژ خانه باشد. در صورتی که فرش بزرگتر از ناحیه مورد نظر باشد، مجبور به تا کردن فرش می شوید. اگر فرش تا شود به مرور زمان از همان قسمت تا شده، دچار شکستگی و پارگی می‌شود و از بین می رود. بنابراین همیشه باید فرشی را انتخاب کرد که ابعاد درستی داشته باشد. به طور کلی توصیه می‌شود که فرش از کنار دیوار حدود 45 سانتی‌متر فاصله داشته باشد. اما در صورتی که به این میزان فاصله علاقه ندارید، حتما فرش را درست در ابعاد و اندازه ناحیه انتخاب کنید و از انتخاب فرش‌های بزرگتر خودداری نمایید. اگر ابعاد محیط مورد نظر به گونه‌ای است که باید فرش بزرگتر انتخاب کنید، به جای تا کردن فرش سعی کنید قسمت اضافه آن را لوله کنید تا فرش دچار شکستگی نشود و سالم باقی بماند.

استفاده از زیرپایه

به طور کلی توصیه می‌شود که پایه وسایل را روی فرش قرار ندهید و فرش را کمی دورتر از وسایل پایه دار پهن کنید. اما در صورتی که به هر دلیلی باید وسایل پایه دار بر روی فرش قرار گیرند، توجه داشته باشید که کلیه وسایل باید زیرپایه داشته باشند تا فشار مستقیم بر روی فرش وارد نشود. معمولا قسمت هایی از فرش که پایه وسایل بر روی آن قرار می گیرد دچار تو رفتگی شده و پس از گذشت زمان، فرش از همان ناحیه دچار پارگی می‌شود. اما وجود زیرپایه برای وسایل مختلف مانند مبلمان، میزها و سایر وسایل پایه دار می تواند تا حدودی این فشار را کم کند تا فرش، طول عمر بیشتری داشته باشد.

قالیشویی مکانیزه ایران زمین در استان گیلان و در شهر رشت مفتخر است با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین و مجهزترین دستگاه های شستشوی تمام اتوماتیک، استفاده از بهترین مواد شوینده و استاندارد و با در اختیار داشتن کادری مجرب، متعهد و کارآمد، خدمات شایسته و ممتازی را در راستای تأمین نیازهای شما شهروندان محترم ارایه دهد. اعتماد شما مایه افتخار ماست.

 

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی

یادگیری و آموزش

15

سال تجربه

2360

نظرات مثبت

1350

مشتریان راضی

790

مشترکین سال

مقالات مفید و خواندنی

تیم ما با داشتن کادری متخصص و مجرب آماده ارائه راهکارهای تخصصی به شما مشتریان عزیز می باشد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

اطلاعات تماس

نظرات مشتریان

ارتباط با ما

برندهای محصولات

پاکسان
ماشین آلات ایلقار
سپید
ماشین آلات عزیزی