پرداخت و موگیری فرش چیست؟

پرداخت و موگیری فرش چیست؟

پرداخت و موگیری فرش چیست؟

بسیاری از بافندگان فرش دستباف،درهنگام بافتن فرش، به فرش قیچی نمی زنند و یا با دقت و ظرافت این کار را انجام نمی‌دهند که این کار بعد از بافت فرش توسط هنرمندان عملیاتی یا پرداخت چی فرش انجام می پذیرد و به دو روش دستی و ماشین و معمولا بعداز شستشو صورت میگیرد که به آن در بازار فرش تراش یا پرداخت میگویند. اما بسیاری از فرشهای دستباف بعد از چند سال استفاده در منزل نیاز به شستشو دارد و سطح فرش بعد از شستشو پرز گرفته و از جلا و زیبائی آن کاسته میشود که با یک پرداخت بسیار سطحی در حدی که از ضخامت فرش کم نشود این مشکل برطرف شده و فرش جلوه خود را باز می یابد که در اصطلاح به این کار موگیری گفته میشود و در حقیقت موگیری یعنی برداشت مو و پرزهای اضافه روی سطح فرش دستباف که با دقت و ظرافت باعث نازکی فرش نشود و یقینا این کار نیاز به مهارت و توانمندی بالایی دارد که یک قالیشویی خوب در رشت به انجام موگیری فرش در رشت و پرداخت فرش در رشت به صورت کاملا حرفه ای پرداخته است.

یکی از اعمالی که بر روی غالب قالی های دستباف ایرانی اعمال می گردد عملیات پرداخت است. این عمل که موجب وضوح هر چه بیشتر طرح و نقشه فرش می شود همواره بر خلاف جهت خواب قالی یعنی از طرفی که بافت آغاز گردیده صورت می پذیرد. جهت پرداخت سطح قالی از دو شیوه دستی و ماشینی استفاده می گردد.

 شیوه دستی

در این شیوه استاد پرداخت کار با کمک تیغ های دستی و یا قیچی های مخصوص به پرداخت سطح قالی می پردازد.این تیغ ها و قیچی ها انواع و اقسام مختلفی داشته و بسته به نوع بافت و کیفیت قالی متفاوت می باشد.لازم به ذکر است که اصولا قالی های ریز بافت ، به روش دستی پرداخت می شوند.

شیوه ماشینی

در این روش ، ماشین وظایف تیغ های دستی و یا قیچی های مخصوص پرداخت را در شیوه اول انجام میدهد. ساختمان این ماشین شامل یک تیغ تیز (تیغ اول) و یک شانه (تیغ تخت) در جلوی کار و یک کیسه جمع‌آوری پرزهای چیده شده در انتهاست. شانه سطح قالی را صاف و یکدست می کند. قیچی نیر پرزهای اضافه را می چیند.

قالیشویی مکانیزه ایران زمین در استان گیلان و در شهر رشت مفتخر است با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین و مجهزترین دستگاه های شستشوی تمام اتوماتیک، استفاده از بهترین مواد شوینده و استاندارد و با در اختیار داشتن کادری مجرب، متعهد و کارآمد، خدمات شایسته و ممتازی را در راستای تأمین نیازهای شما شهروندان محترم ارایه دهد. اعتماد شما مایه افتخار ماست.

 

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی

یادگیری و آموزش

15

سال تجربه

2360

نظرات مثبت

1350

مشتریان راضی

790

مشترکین سال

مقالات مفید و خواندنی

تیم ما با داشتن کادری متخصص و مجرب آماده ارائه راهکارهای تخصصی به شما مشتریان عزیز می باشد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

اطلاعات تماس

نظرات مشتریان

ارتباط با ما

برندهای محصولات

پاکسان
ماشین آلات ایلقار
سپید
ماشین آلات عزیزی